Personal training tänään ja huomenna
Maailma muuttuu ja personal trainer -koulutuksen on kehityttävä vastatakseen alan ja työnantajien muuttuviin tarpeisiin. Pelkkä kyky valmentaa terveitä ja motivoituneita kuntoilijoita ei enää riitä, koska tällainen asiakasryhmä on kutistumassa. On tärkeää ymmärtää, että vain noin yksi prosentti päivittäisestä ajankäytöstämme kuluu kuntoliikuntaan. Meidän tulisi lähtökohtaisesti kiinnittää enemmän huomiota, miten vietämme loput 99 prosenttia ajasta.
Lue opas heti
Personal trainereita tarvitaan
Vaikka me suomalaiset olemme sivistynyttä kansaa ja tiedostamme hyvin liikunnan ja hyvinvointia edistävien elintapojen merkityksen terveydellemme, saa meistä aikuisista vain noin viidennes kasaan edes terveysliikunnan vähimmäisannoksen. Arjestamme enää 10 % on jollain tavalla aktiivista aikaa ja ainoastaan 1 % kuormittavaa tekemistä, kuten kuntoliikuntaa. Käänteisesti ilmaistuna istumme tai makaamme 90 % vuorokaudestamme, jolla on kohtalokkaat vaikutukset paitsi aineenvaihduntaamme ja tuki- ja liikuntaelimistöömme, niin myös mielenterveyteemme.
Liikunta- ja kuntokeskusala osoittaa jälleen kasvun merkkejä korona-vuosien jälkeen ja uusista osaavista valmentajista ja personal trainereista onkin pula työnantaja puolella. Usein personal trainer ura voi myöskin alkaa sivutoimisena ammatinharjoittamisena tai kevytyrittäjyytenä nykyisen toimen ohella.
Lue oppaamme ja ota meihin yhteyttä, mikäli työ liikunnan parissa kiinnostaa. Voimme varmasti olla avuksi!
Kohti järkevää ja kestävää valmennusta
Yhdenkään valmentajan ei ole vaikeaa vetää asiakkailleen rääkkitreenejä, hifistellä päätä sekaisin nippelitiedoilla ja saada lihaksia kipeiksi laatimallaan saliohjelmalla.
Sen sijaan vaatii huomattavasti enemmän osaamista rakentaa luottamuksellinen valmennussuhde, päästä käsiksi asiakkaan todellisiin muutostarpeisiin, saada asiakkaan arvot ja ajankäyttö juttelemaan keskenään, juurruttaa ”voittavia” hyvinvoinnin rutiineja osaksi asiakkaan arkea sekä olla hänen tukenaan onnistuneella muutosmatkalla.