Säästä PT-koulutuksesta jopa -30% → Hae syksyn alennukset!

Nainen tulosten takana: miksi halusin kirjoittaa Jessica Reimanin tarinan?

Tänään on jännä ja merkityksellinen päivä, sillä tänään julkaistaan uunituore, järjestyksessään jo 45. kirjoittamani kirja: Nainen tulosten takana – Jessica Reimanin tarina.

Vaikka jokunen kirjajulkkari on tullut koettua aikaisemminkin, tämä julkaisu tuntuu monella tavalla erityiseltä. Miksi olen juuri tästä kirjasta niin innoissani? Siihen on ainakin neljä hyvää syytä.

Hyvää valmennusta ja hyvää liiketoimintaa

Olen saanut vaikuttaa personal trainingin ja hyvinvointivalmennuksen parissa pitkään valmentajana, kouluttajana, kehittäjänä ja yrittäjänä. Yksi alan hienoimmista puolista on se, että parhaimmillaan valmennuksella voidaan tehdä samanaikaisesti hyvää ja rakentaa hyvää liiketoimintaa.

Laadukkaan valmennuksen vaikutukset eivät rajoitu vain yksittäiseen harjoitukseen, pudotettuihin kiloihin tai parantuneeseen suorituskykyyn. Hyvä valmennus voi näkyä parempana terveytenä, toiminta- ja työkykynä, henkilöstötuottavuutena, kansanterveytenä, itseluottamuksena, tyytyväisyytenä ja elämänenergiana.

Hyöty ulottuu valmennettavasta hänen läheisiinsä, työnantajaansa ja lopulta koko yhteiskuntaan. Samalla valmentaja saa parhaimmillaan toteuttaa omaa unelmatyötään, auttaa muita ja ansaita työllään hyvin. Kyseessä on parhaimmillaan aito win–win–win-yhtälö.

Pelkkä osaaminen ei vielä takaa menestystä

Aina tämä yhtälö ei kuitenkaan toteudu. Yksi alan ikävimmistä skenaarioista on se, että kyvykäs, kouluttautunut ja kovalla työmoraalilla sekä aidolla palveluasenteella varustettu personal trainer ei saa toimintaansa lentoon. Lopulta hän joutuu luopumaan unelmatyöstään ja siirtymään kokonaan muihin tehtäviin.

Joskus puutteellinen tuotteistaminen ja hinnoittelu johtavat tilanteeseen, jossa kalenteri on täynnä, mutta pankkitili tyhjä. Töitä tehdään paljon, mutta toiminnasta ei rakennu taloudellisesti kestävää.

Toisessa ääripäässä dollareiden tavoittelu ajaa auttamisen asenteen edelle. Markkinointilupaukset kasvavat suuremmiksi kuin toiminnan todelliset vaikutukset, eikä valmennuksen vastuullisuus enää kestä lähempää tarkastelua. Aggressiivisella markkinoinnilla voidaan joskus saavuttaa pikavoittoja, mutta kestävää menestystä sillä ei rakenneta. 

Pitkäjänteisesti menestyvä valmennusliiketoiminta tarvitsee sekä vahvaa valmennusosaamista että ymmärrystä tuotteistamisesta, asiakaskokemuksesta, markkinoinnista, myynnistä ja kannattavasta yrittäjyydestä. Ennen kaikkea se tarvitsee kuitenkin aidon halun auttaa ihmisiä.

1.   Jessican tarina ansaitsee tulla kuulluksi

Ensimmäinen syy kirjan kirjoittamiseen liittyy Jessicaan ihmisenä: Jessica on hyvä tyyppi: nöyrä, ystävällinen, auttavainen, työteliäs ja kiitollisuutensa osoittava työpari. Hänen kanssaan on helppo innostua, saada aikaan ja nostaa omaakin tasoaan.

Jessican tarina ei ole suoraviivainen ja vaaleanpunainen fitness-satu. Matkaan mahtuu säröjä, epävarmuutta, notkahduksia ja vaikeita vaiheita. Samalla se on tarina voimaantumisesta, oman suunnan kirkastumisesta, rohkeista valinnoista, oivalluksista, onnistumisista ja ansaitusta menestyksestä.

Juuri siksi tarina on kiinnostava ja samaistuttava. Menestys näyttää usein ulospäin paljon suoraviivaisemmalta kuin se todellisuudessa on. Tulosten takana on lähes aina vaiheita, joita ulkopuoliset eivät näe. Tämä kirja kertoo myös niistä.

2.   Personal training -alan poikkeuksellinen onnistumistarina

Toinen syy liittyy haluuni kehittää personal training- ja hyvinvointivalmennusalaa edelleen.

Jessican valmennusosaaminen ja -filosofia ovat vakaalla ja terveellä pohjalla. 

Asiakastyytyväisyys ja -sitoutuneisuus ovat huippuluokkaa; asiakasarvioiden keskiarvo on 4,8/5 ja samalla liiketoiminnan kasvu sekä kannattavuus ovat poikkeuksellisen vahvoja.

Jessican tarina osoittaa, että verkon yli toteutettu valmennus voi olla samanaikaisesti vaikuttavaa, asiakaslähtöistä, vastuullista ja erittäin kannattavaa. 1,4 miljoonan euron liikevaihto, 800 000 euron tulos ja miljoonan euron osingot henkilöbrändivetoisessa hyvinvointivalmennusliiketoiminnassa muodostavat menestystarinan, jonka jaan ilolla eteenpäin.

Luvut herättävät varmasti kiinnostusta, mutta niiden takana on paljon olennaisempia asioita: toimiva valmennusfilosofia, vahva asiakaskokemus, pitkäjänteinen työ, rohkeus tehdä asioita omalla tavalla sekä kyky yhdistää auttaminen ja kannattava liiketoiminta. Menestys ei ole vaikuttavuuden vastakohta. Oikein rakennettuna kannattava liiketoiminta antaa mahdollisuuden auttaa entistä useampia ihmisiä ja kehittää palveluita pitkäjänteisesti.

3.   Uudenlainen keskustelukirja

Kolmas syy liittyy kustannusalaan ja mahdollisuuteen luoda jotain kokonaan uutta. Nainen tulosten takana on toteutettu uudenlaisena keskustelukirjana. Se julkaistaan ensin äänikirjana, ja myöhemmin siitä ovat tulossa myös e-kirja ja perinteinen painettu kirja.

Äänikirjan kerrontaa syvennetään, rytmitetään ja kevennetään Jessican kanssa käydyillä keskusteluosuuksilla. Lukija tai kuulija ei saa pelkästään valmista elämäntarinaa, vaan pääsee ikään kuin samaan pöytään kuuntelemaan, kun tarinan tapahtumia, valintoja ja oppeja pysähdytään tarkastelemaan yhdessä.

On ollut innostavaa olla mukana rakentamassa modernia versiota tämän päivän ja tulevaisuuden kirjasta, sellaista, jossa tarinallinen kerronta ja aito keskustelu tukevat toisiaan.

4.   Ja sitten se, täysin itsekäs syy

Neljäs syy kirjan kirjoittamiseen on täysin itsekäs: Haluan toteuttaa hankkeita, jotka tuntuvat omasta näkökulmastani mielenkiintoisilta, innovatiivisilta, merkityksellisiltä ja toivottavasti myös tuloksekkailta. Minua innostavat uuden luominen, ihmisten tarinoiden kuuleminen ja kertominen, innovatiivisten tuotteiden ja palveluiden kehittäminen sekä muiden ihmisten inspiroiminen ja auttaminen. 

Tässä projektissa toteutuivat kaikki nämä ”paheeni”. Toivottavasti sinäkin sytyt Jessican tarinasta ja nautit uudesta, yhteisestä keskustelukirjastamme yhtä paljon kuin me nautimme sen tekemisestä.

Millaisen tarinan sinä haluat rakentaa?

Jessican tarina muistuttaa siitä, ettei vaikuttavan valmennustyön ja kannattavan liiketoiminnan välillä tarvitse valita. Molempia voidaan rakentaa samanaikaisesti, kun perustana ovat vahva osaaminen, vastuullisuus, aito auttamisen halu ja rohkeus kehittää omaa tekemistä.

Ota kirja kuunteluun Bookbeatissa, Storytelissä, Spotifyssä tai mieleisessäsi äänikirjapalvelussa. Tai osta omasi osoitteessa: https://docendo.fi/kirjat/?wsoy_search=nainen%2520tulosten%2520

Ja jos valmennusala kiinnostaa sinua uutena ammattina, lisäansaintana, nykyistä työtä täydentävänä osaamisena tai väylänä oman hyvinvointisi syvempään ymmärtämiseen, nyt on hyvä hetki ottaa seuraava askel.

Syksyn Impulssi Personal trainer -koulutukset käynnistyvät 20.9.2026 Espoossa, Tampereella ja Oulussa. Englanninkielinen Personal Trainer Course alkaa 26.9.2026 Espoossa.

Jos syksyn lähtö tulee liian nopeasti, seuraavat koulutukset käynnistyvät 16.1.2027 Espoossa, Tampereella ja Jyväskylässä.

Syyskampanjamme koskee myös tammikuun koulutuksia:

  • Kampanjakoodilla 2026PT koulutuksen hinta on 1950 € (sis. alv, normaalisti 2790 €).
  • Säästät koulutuksen hinnasta 840 euroa.
  • Saat lisäksi 399 euron arvoisen Omavalmentaja-verkkokoulutuksen kaupan päälle.

Impulssi Personal trainer -koulutus ei tarjoa ainoastaan valmiuksia uuteen ammattiin. Se voi auttaa sinua rakentamaan lisäansaintaa, vahvistamaan osaamistasi nykyisessä työssäsi, kehittämään omaa hyvinvointiasi tai ottamaan ensimmäisen konkreettisen askeleen kohti merkityksellisempää työuraa. Tutustu koulutuspaikkakuntiin, aikatauluihin ja sisältöihin Impulssin koulutuskalenterissa.

Tule oppimaan, onnistumaan ja rakentamaan omaa tarinaasi valmennusalalla. Parhaimmillaan voit tehdä työksesi hyvää ja tehdä siitä samalla myös hyvää liiketoimintaa!

Seuraavat koulutusstartit käynnistyvät Espoossa, Tampereella ja Oulussa 20.9.2026. Englanninkielinen Personal trainer -koulutus alkaa 26.9.2026.

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Jaa:

Picture of Riku Aalto

Riku Aalto

Riku on personal trainingin uranuurtaja Suomessa. Koulutukseltaan hän on fysioterapeutti ja ammattivalmentaja, joka on täydentänyt osaamistaan muun muassa liikuntahallintotutkinnolla, työhyvinvointivalmentajakoulutuksella sekä ravinto-, voima- ja psyykkinen valmentaja –opinnoilla. Riku on kirjoittanut noin 40 kirjaa harjoittelusta, ravitsemuksesta sekä fyysisestä hyvinvoinnista.

Lue lisää

Elintapavalmentamisen ammattilainen -opas​

Saat oppaan luettavaksesi lähetettyäsi alla olevan lomakkeen.

Sosiaali- ja terveysalan ammattilaisesta personal traineriksi​

Saat oppaan luettavaksesi lähetettyäsi alla olevan lomakkeen.

Tulossa

Julkaisemme Impulssi Valmentajayhteisön pian. Jättämällä yhteystietosi saat kutsun ensimmäisen joukossa ja pääset osallistumaan mm. Valmentajakahveille.